C1 King of Prague

O uplynulém víkendu se v rámci závodů olympijské kvalifikace C1 King of Prague jel 3. a 4. závod ČMP. Časový harmonogram byl zcela podřízen přívlastku C1 v názvu a tak i zde měla menšina navrch. Díky šesti Elite Women a dvěma rampám Elite Men něco kolem dvě stě závodníků musí vynechat školu/práci, aby stíhali páteční trénink od 16,00 hodin. Ano, je nepovinný, ale sobotní a nedělní Warm up / Gate practice je jenom 30 minut s tím, že po pětadvaceti se na rampu již nepouští.

EH8A0502Ale z jiného konce. Vše fungovalo jak má, dráha si přívlastek nejlepší v republice jistě zaslouží a kdyby se transplantoval startovní pahorek pro SX či kategorii challenge z dráhy bez dráhy z konce světa zvoucí se Klatovy, máme dráhu světové úrovně. Ono to tak u nás už bývá, každý má něco, dohromady nemáme nic. Jediné co nemá v rukách žádný pořadatel je počasí. V sobotu bylo sice sluníčko, ale teplota nic moc a větrno. Neděle, to už bylo hůř. Sluníčko nikde, sem tam sprška a vítr při kterém i Jack Sparrow refoval plachty a tak luxusní tribuna za velké prachy většinou zela prázdnotou.

EH8A0339Tufíráci se ani v tomto počasí neztratili a v počtu deseti, včetně po zranění se vracející Natky, se zakousli do soupeřů v pěti kategoriích. V sobotu tři a v neděli čtyři zelení se přes čtvrt a semifinále dostali až do finále. Nejvýš vystoupal v sobotu Šimon v B8 a to na 3.místo a v neděli Mára bral 3.flek v kategorii B11/12, která byla opět nejpočetnější s 44 startujícími. V neděli měl na lopatě i suveréna kategorie Mentlíka. Tentokrát ještě vyklouznul……

Foto ZDE

Moravská bikrosová liga zavítala do Nového Lískovce

Na předělané a vydlážděné dráze v Brně – Novém Lískovci pokračovala Moravská liga svým 3. a 4. závodem. Tufíráci se tentokrát sešli kromě zraněné Natálky a Kuby, který se rozhodl nasměrovat svou cyklistickou kariéru jiným směrem, v kompletním složení. A díky naší přípravce účastnící se vložených závodům neregistrovaných, se náš počet rozrostl na dvojnásobek. I díky tomu bylo téměř v každé jízdě hodně zeleno a bylo komu fandit. V sobotu jsme měli čtyřnásobné zastoupení v „A“ finále, v neděli to bylo ještě o jednoho jezdce lepší. Na bednu a to nejvýš se po oba dny postavila raketa z pod Buchlova Šimon, trojku v sobotu bral Mára. V neregistrech to především v neděli vypadalo jako souboj Tufír tým versus Brno s jasným vítězstvím zelené ve všech třech vypsaných kategoriích.

EH8A0065

EH8A0116

Foto ZDE

Moravská bikrosová liga v Třinci

Po ČMP uplynulý víkend zahájila i MBL a to dvojzávodem v Třinci. V sobotu se začínalo až po jedenácté a tak měli všichni Moraváci čas na příjezd. Protože se závod kryl s ČP v Nižboru a někteří dali přednost závodu ve Veroně, byla účast proti Brnu poloviční. Dráha byla dobře připravená a i zázemí fungovalo velmi dobře.

EH8A9220

Účast Tufíráků v sobotu byla takřka stoprocentní. Většina jezdců splnila to co se od nich očekává. Patrik v B13/14 po vystoupení z SPD bral 8. místo, v B11/12 Máru porazila pouze domácí ocelářka Míša, Karla porazil výběr startovací pozice a bral 7. flek, Šimona v B7/8 neporazil nikdo a tak vyhrál. Seba, Štěpán, Tomík, Míša a Kristýnka se zasekli v postupových finálkách a tak do „Áčka“ nenakoukli.

V kategoriích „příchozí“ to občas připomínalo Tufír přebor. Celkem ve třech kategoriích jezdců bez licence nastoupilo sedm našich nadějí a vyhráli prakticky všichni, protože všichni odjížděli s pohárem.

Neděle byla trochu o něčem jiném. Rosničkám to tentokrát vyšlo a pohled z pokoje penzionu na sněhové vločky dával tušit, že bude hůř. Týmových jezdců něco ubylo a něco přibylo. Pohárovou sezonu se rozhodli zahájit kluci Bukvovi i když Roman nakonec dostal rozum a zůstal v zimní bundě v roli diváka.

EH8A9595

Kvalifikaci pořadatel zkrátil z důvodu měkké dráhy na tři rozjížďky a nikomu to nevadilo. Naopak. Jezdit ve třech stupních vlezlého počasí asi nikoho moc nebaví. Smolný trénink měl Šimon, který po jednom skoku si ťuknul o jiného jezdce a naražená ruka ho nasměřovala směr domov. Ostatním se vedlo tak napůl. Patrik zajel pěkné 3. místo, v B11/12 se to zelenalo celkem třemi jezdci. Matěj bral 8.místo, Karel po sobotním zjištění, že v Třinci jednička dráha fakt nikam nevede, bral 3.místo a Mára odhodil gentlemanské manýry a porazil i ocelářku a vyhrál. Pro Krisťu, Míšu a Tomíka zbyla „B“ finálka. Neregistři se scvrkli na dvě kategorie a opět všichni vyhráli.

Tento víkend se jede Evropský pohár v Holandském Kampenu a příští se uvidíme v Brně na 3.a 4. závodě MBL.

Foto ZDE

Českomoravský pohár zahájil v Brně

Letošní osmidílný seriál ČMP zahájil dvojzávod na dráze Brněnského Favoritu. Ekonomická recese je zjevně za námi a než přijde nová, musíme dát za pravdu Nováckým TN, neboť pohled do depa praskajícího množstvím karavanů a obytných aut dává jasně najevo – konjuktura je tu v plné síle. A když je moc aut, tak musí být i hodně jezdců, protože diváci již tradičně nechodí.A kdyby náhodou přišli, tak by zjistili, že stavitelé dráhy s nima stejně nepočítali. Dívat se mohli leda tak z blízkého komína. V sobotu bylo zaregistrováno neuvěřitelných 258 závodníků.

Dráha byla dobře připravená, počasí objednané a tak se po oba dny po dopoledních trénincích rozběhl dlouhý maraton rozjížděk. Ještě štěstí, že se změnil systém a místo pěti kvalifikačních jízd se jedou tři a následně podle počtu startujících v kategorii následují KO systém – čtvrtfinále, semifinále, malé a velké finále. I když i tak byl závodní den nekonečný. Systém je bohužel pro pár jezdců krutý, protože po třech jízdách jedou domů. A když má někdo padací den, jako měl Mára v neděli, může to postihnout nejen ty nejslabší.

Tufíráci se sjeli takřka komplet. Chyběli pouze kluci z Beňova a Natálka, která si pořídila na tréninku sádrovou ozdobu na ruce a má měsíc stopku. V B7 se Sebastian prokousal do malého finále, kde skončil i Štěpán a to svým flegmatickým dojezdem „s vyřazeným kvaltem“ v semifinále a ztrátou velkého finálka na cílové lajně. Do velkého finále se probojoval v B8 Šimon a po nejhorším startu, kdy se pokusil přeskočit starťák, to vytáhl na slušné 5.místo. Svou závodní premiéru si odbyla Kristýnka a Tomík Utinkovi. Krisťa v sobotu překvapila, když v nabité kategorii B10 postoupila z do malého finále. Míša dostal stopku v kvalifikačních jízdách stejně jako Tomík v B7. Mára si zvyká po Pardubicích na roli favorita a zajel výborné 3. místo v letos nejnabitější kategorii B11/12 (41 startujících). Karel se těsně nevešel do velkého finále a jel malé. Patrik jako mladší v B13/14 po slušném výkonu končí v malém finále na 6.místě.

Neděle začínala pro všechny opět od nuly. Vše bylo v normálu a pak v první jízdě Mára ve výjezdu z první klopenky padá. A to je začátek otloukání píšťaličky. Ve zkratce, Mára padá každou druhou jízdu, odřenin přibývá společně s dírami na kalhotách a třetí pád ho posílá do malého finále společně s Karlem, který po hodně dobrém dnu opět těsně nedává velké finále. Mára alespoň vyhrává malé a celkově bere 9. flek, Karel 5. v malém, celkově 13. místo. Malé finálko dává ještě Seba a Patrik. Do velkého finále se po zjištění na co jsou kliky, dostává Štěpán a končí celkově na 8.místě. Ostatní končí po kvalifikaci.

Hvězdou dne je ovšem Šimon, který pod dohledem strýce, zastupujícího sponzora týmu firmu Znovín, suverénně vyhrává svou kategorii osmiletých a slaví po nespočtu druhých a třetích míst svůj první pohárový triumf v kariéře. Moc gratulujeme!

Za týden zahajujeme Moravskou ligy v Třinci, kde se Tufíráci vydají díky vloženému závodu neregistrů ve větším počtu. Věřím, že zelená bude opět vidět hodně ve předu i proto, že část týmu odjela na týdenní tréninkový kemp do italské Verony ladit formu a vyzkoušet dráhu na letošní ME, které se tam jede v červenci.

Foto ZDE

Tufíráci zahájili sezonu v Pardubicích

Letošní sezona nám začala uplynulý víkend již tradičně sobotním kontrolním závodem a nedělním Českým pohárem v Pardubicích. V sobotu bylo na dráze vidět devět Tufíráckých dresů a v neděli „Bylo nás pět“. A jak první konfrontace ukázala, zelená nebyla a nebude vidět jenom na dráze, ale hlavně na bedně při vyhlašování výsledků. Šimon v B 7/8 po oba dny bral dvojku a v B 11/12 Mára deklasoval zbytek pole jak v sobotu tak i neděli, kdy zajel dokonce 5 x 1. místo v rozjížďkách a finále dal s přehledem taky za 1. Ve stejné kategorii Karel po sobotním vypadnutí v semifinále a následném důrazném pohovoru byl v neděli ve finále sedmý.

Premiéru mezi licenčními jezdci si odbyl Sebastian a nebyla vůbec špatná. Seba stejně jako Štěpán, Matěj a Patrik jedou v kategorii s o rok staršími jezdci a to je znát. Kubovi naopak chybí větší tréninkové rozjetí na začátku sezony.

Foto z neděle ZDE

Vyhlášení sportovce roku 2015 města Uh.Hradiště

V anketě Sportovec roku města Uh.Hradiště máme každoročně své želízko v ohni. Tentokrát to byl Šimon Franta jezdící v sezoně 2015 v kat. B7. Nominaci si plně zasloužil za excelentní loňské výsledky, konkrétně na MR ČR bral 3. místo, v ČMP celkově 4. místo a v Moravské lize ve společné kategorii s osmiletými byl celkově na 2. místě. Účast na slavnostním vyhlášení, kde v kategorii “mládež do 15 let včetně” postoupili čtyři nejlepší, byl obrovský zážitek. Tentokrát to na první místo nevyšlo, ale se Šimonem jsem uzavřel dohodu, že letos dá mistra republiky a sportovec roku 2016 bude jeho…..